یک میدان به نام شهید سلیمانی در شهر بیرجند

در جلسه شورای شهر بیرجند پس از ساعت‌ها اظهار نظر برای نامگذاری یکی از میادین شهر به نام سردار قاسم سلیمانی سرانجام میدان سپاه بیرجند برای این مهم انتخاب شد.

یک میدان به نام شهید سلیمانی

شورای شهر بیرجند به‌منظور تبادل نظر در خصوص نامگذاری میدان یا خیابانی به‌نام سردار شهید قاسم سلیمانی در شهر بیرجند با حضور اعضای شورا برگزار شد.

ابراهیم تقی‌زاده رئیس شورای شهر بیرجند با بیان اینکه تاکنون پیشنهادت مختلفی به شهردار مبنی بر این موضوع ارائه شده است، گفت: از جمله مکان‌هایی که تاکنون پیشنهاد شده میدان سفیران امید، قسمتی از بلوار پیامبر اعظم(ص)، میدان ابوذر، میدان قدس و خیابان پاسداران، میدان طالقانی، میدان و خیابان شهدا بوده است.

وی بیان داشت: در صورت موافقت اعضای شورای شهر مبنی بر نامگذاری یکی از این میادین یا خیابان‌ها به‌نام سردار «قاسم سلیمانی» تندیسی از این سردار آسمانی ساخته می‌شود و رونمایی خواهد شد.

درخواست‌های مکرر شهروندان از شهرداری

محمدعلی جاوید شهردار بیرجند با ابراز انزجار و نفرت از استکبار جهانی به‌خصوص آمریکای جنایتکار، مطرح کرد: در پی ترور سردار ولایت «حاج قاسم سلیمانی» برای اولین بار پیام‌های مختلفی از سوی شهروندان دریافت شد که یکی از مکان‌ها و خیابان‌های شهر به‌نام سردار سلیمانی نامگذاری شود.

وی بیان داشت: در ارادت همه اقشار به این شهید هیچ شک و ابهامی وجود ندارد و کمترین کاری که از ما ساخته است این است که مکانی در شهر به‌نام ایشان نامگذاری کنیم.

مکان‌های پیشنهادی!

شهردار بیرجند با بیان اینکه برخی از معابر اصلی و مهمی که عناوین دیگری نامگذاری شده به‌دلیل آدرس دهی‌ها باید مورد توجه باشد، اضافه کرد: با توجه به اینکه میدان سفیران امید و قسمتی از بلوار پیامبر اعظم(ص) هنوز ناگذاری نشده، می‌تواند گزینه خوبی باشد.

جاوید همچنین بخشی از بلوار پیامبر اعظم(ص) حد فاصل بلوار عبادی به سمت میدان سپاه و میدان اجتماعات را از دیگر گزینه‌های پیشنهادی عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه هنوز مکانی به‌نام اولین شهید مدافع حرم استان نداریم، باید خیابان و یا میدانی نیز برای شهدای مقاومت نامگذاری کرد.

آغاز عملیلت اجرایی میدان شهدای بیرجند ؛ به‌زودی

شهردار بیرجند با بیان اینکه هر مکانی مصوب شود آمادگی نصب تندیس و مابقی اقدامات را در اسرع وقت داریم، مطرح کرد: عملیات اجرایی میدان شهدا نیز به‌زودی آغاز می‌شود که امیدواریم تا پایان سال نصب تندیس و عملیات اجرایی انجام شود.

محمدرضا قلاسی، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بیرجند با بیان اینکه میدان اجتماعات در آینده محل برگزاری برنامه‌ها و جشن‌های مختلف خواهد بود این تناقض را با نام شهید نداشته باشد، گفت: میدان آزادی می‌تواند گزینه خوبی باشد چراکه ورودی شهر است.

نگذاریم مورد نقد قرار گیریم!

وی اعلام کرد: در تمام کشور این کار انجام شده اما هنوز در مرکز استان انجام نشده که اگر به زمان دیگر موکول شود مورد نقد خواهد بود زیرا در اجرای پروژه‌ای که در حال اجرا بود تابلو شهیدی برداشته شد مورد نقد قرار گرفته‌ایم و این پیش‌بینی باید انجام شود تا در آینده دچار حاشیه نشویم.

محمدعلی طاهری طاهری عضو شورای شهر بیرجند مطرح کرد: کمترین کاری که شورا می‌تواند در برابر خدمات سردار سلیمانی انجام دهد این است که بهترین مکان به‌نام ایشان نامگذاری شود.

یکی دیگر از اعضای شورا میدان سپاه و میدان فرودگاه را گزینه‌های مناسبی برای این مهم ذکر کرد و دیگر عضو شورا هم گفت: جلسه به جلسات کارشناسی موکول شود تا نخبگان و صاحب نظران شهر در این زمینه حضور داشته باشند تا بهترین گزینه برای این کار انتخاب شود!

ضرورت ادامه‌دادن راه شهید سلیمانی در عمل

حسنی‌صفت دیگر عضو شورای شهر با تأکید بر اینکه باید در عمل راه شهید «قاسم سلیمانی» ادامه پیدا کند، گفت: باید همانند شهید فکر و عمل کنیم و گرنه نامگذاری ظاهر عمل است.

وی با اعلام اینکه برخی اوقات عوض‌کردن نام مکان‌هایی که قبلا نامگذاری شده سبب سردرگمی مردم می‌شود، تصریح کرد: در جایی که قرار است مردم توقف داشته باشد نامگذاری پارک است که پارک جنگلی که در حال ساخت است گزینه خوبی است که می‌تواند تندیس‌های مناسب و با اقدامات اخلاص در این پارک انجام شود.

برای نام‌گذاری محدودیت نگذاریم!

یزدان‌شناس یکی دیگر از اعضای شورای شهر با تأکید بر اینکه نباید شهید « قاسم سلیمانی» را محدود به تفکر خاص کنیم چرا که خودش فرای افکار بود، گفت: تمام مذاهب وی را دوست داشتند، بنابراین در نامگذاری‌ها باید این محدودیت‌ها برداشته شود اما برای جلوگیری از ایجاد تبعات نباید با سرعت این کار انجام شود.

وی مطرح کرد: یک تیم کارشناسی تشکیل و با جمع‌آوری نظرات مردم، مسؤولان شهرستانی و استانی مکان مناسبی برای این مهم انتخاب شود.

قرعه اعضای شورا/ میدان سپاه انتخاب شد

نظرات دیگر اعضای شورا هم هم‌نظر با این افراد بود و در نهایت برای نامگذاری میدان فرودگاه و میدان سپاه به‌نام سردار «قاسم سلیمانی» به رأی گذاشته شد که با وجود رأی مساوی اعضای شورا در نهایت میدان سپاه انتخاب شد.

شهردار بیرجند با بیان اینکه عملیات اجرایی و نصب المان مناسب برای این میدان در بودجه شهرداری پیش‌بینی می‌شود، تبیین کرد: از هم‌اکنون طرح تهیه و ساخت المان آغاز می‌شود و امیدواریم عملیات اجرایی این پروژه از ابتدای سال آینده آغاز شود.

وی مطرح کرد: همچنین با توجه به اینکه تعداد زیادی از مردم شهرهای مختلف درخواست برگزاری مراسم تشیع شهدا را داشتند و انجام آن امکان‌پذیر نبود، می‌توانیم در یکی از خیابان‌های شهر محلی در نظر گرفته شود تا مردم بتوانند دل نوشته‌های خود نسبت به این شهید را در آنجا بنویسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *