سه خاطره از حاج قاسم سلیمانی در ۳ سال همراهی با سردار دلها

«محمدعلی پردل»، پاسدار بازنشسته‌ای است که حدود ۳ سال همکار و همرزم سردار شهید سپهبد سلیمانی در منطقه سیستان و بلوچستان بوده است و با شهادت سردار خاطرات خود از روزهای حضور در کنار وی را روایت می‌کند.

محمدعلی پردل و قاسم سلیمانی
محمدعلی پردل و قاسم سلیمانی | دریافت تصویر

«هرگز کسانى را که در راه خدا کشته شده‌اند، مرده مپندار، بلکه زنده‌اند که نزد پروردگارشان روزى داده مى‌شوند»، خبر بی‌اندازه جانگداز و جانسوز است، ایران دوباره داغدار یکی از رشیدترین فرزندانش شد، سپهبد قاسم سلیمانی به شهادت رسید، باورمان نبود و نشد، اما او رفت و به آرزوی دیرینه‌اش رسید. 

سپهبد شهید سلیمانی نمونه درخشان تربیت‌شدگان مکتب انقلاب اسلامی است، شهادت ایشان منشأ یک تحول عظیم در سِیر مبارزه با استکبار جهانی و صهیونیست‌ها در سراسر جهان خواهد بود و راهی که او آغاز کرد با مجاهدت جوانان مقاومت اسلامی تا دستیابی به پیروزی ادامه خواهد یافت.

در همین راستا با یکی از همرزمان «حاج‌قاسم» در سال‌های مجاهدت در مرزهای شرقی کشور و مبارزه ‌بی‌امان با اشرار و قاچاقچیان به گفت‌وگو پرداخته‌ایم.

محمدعلی پردل، پاسدار بازنشسته‌ای است که حدود ۳ سال همکار و همرزم سردار شهید سپهبد سلیمانی در منطقه سیستان و بلوچستان بوده است و با شهادت سردار خاطرات خود از روزهای حضور در کنار وی را روایت می‌کند.

وی در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: سال ۷۱ که سردار سلیمانی، فرمانده لشکر ۴۱ ثارالله سپاه کرمان و فرمانده سپاه قدس نیروی زمینی زاهدان بودند، مأموریت یافتم که به عنوان فرمانده گردان المهدی از لشکر پنج نصر و تیپ انصارالرضا(ع) انجام وظیفه کنم.

وی افزود: هر بار که ایشان بنده را می‌دید مرا در آغوش می‌گرفت و احوالپرسی گرمی می‌کردیم.

رفتار حاج‌ قاسم سلیمانی با زیردستان دوستانه بود

این رزمنده دفاع مقدس با اشاره به خصوصیات فردی سردار شهید سلیمانی عنوان داشت: ایشان فردی بسیار مهربان، باصفا، فروتن و خاکی بودند که برخوردشان با نیروهای زیردست، رفتار یک فرمانده نبود، بلکه رفاقتی و دوستانه بود.

یک خاطره درس‌آموز از حاج‌  قاسم سلیمانی

پردل به بیان خاطره‌ای از حاج قاسم پرداخت و گفت: یک روز قرار بود ایشان از پایگاهی که من در آنجا فرمانده بودم، بازدید کنند به‌رسم تمام مراسم‌هایی که یک فرمانده به بازدید می‌آید تمام نیروها را در محوطه به خط کرده بودیم که هلی‌کوپتر حامل ایشان به زمین نشست و به استقبال ایشان رفتیم.

وی با بیان اینکه منطقه خاکی بود و پس از فرود بالگرد خاک زیادی به هوا بلند شد، ادامه داد: پس از فرود بالگرد چند دقیقه‌ای منتظر پیاده شدن سردار بودیم که در کمال تعجب ایشان نیامدند، به همین دلیل از خلبان پرسیدم که سردار کجا هستند.

همرزم سردار شهید سلیمانی افزود: خلبان در جواب سؤالم پاسخ داد که سردار از درب دیگر هلی‌کوپتر رفته و چون ایشان را در محوطه ندیده و در آنجا نیز جز یک آشپزخانه مکان دیگری نبود به آنجا رفتم که دیدم روی نیمکت چوبی، با یک لباس معمولی نشسته و آشپز هم برایشان چای آورده بود.

نمی‌خواستم باعث اذیت نیروها شوم

پردل با بیان اینکه وقتی دلیل عدم حضور ایشان در جمع نیروها را جویا شدم پاسخ جالبی دادند، اضافه کرد: به ایشان گفتم که ‌نیروها به خط هستند، تشریف بیاوردید اما گفتند دوباره این کار را نکنید چراکه من عمداً از این سمت آمدم تا باعث اذیت نیروها نشوم.

وی با اشاره به هوش و ذکاوت نظامی سردار سلیمانی بیان داشت: زمانی که در سیستان و بلوچستان بودیم، اشرار ۸۵ نفر از نیروهای نظامی پاسگاه گلوگاه را گروگان گرفتند که آنجا هوش نظامی سردار بدون اینکه قطره‌ای خون از کسی بریزد، باعث آزادی این افراد شد.

روایت هوش نظامی حاج‌ قاسم سلیمانی

این رزمنده بازنشسته ادامه داد: سردار جلسه‌ای را تشکیل داده‌ و با تعقیب نیروها متوجه شدند اشرار آن‌ها را به یک شهرک یا رباط بین مرز افغانستان، پاکستان و ایران منتقل کردند که منطقه خودمختاری بود و مجاهدین افغانی در آنجا مستقر بودند.

پردل با بیان اینکه اشرار قصد داشتند نیروهای ما را به افغانستان منتقل کنند، اضافه کرد: سردار خواستند که سران قبایل افغان را دعوت کنیم تا با آن‌ها صحبت کنند، سردار به سران قبایل گفته بودند زن و بچه شما در شهرک هستند و ما نمی‌خواهیم دخالت کنیم، لذا یا کمک کنید که اشرار را بگیریم و یا آن‌ها را قانع کنید نیروهای ما را برگردانند‌.

وی افزود: سران قبایل وقت خواسته بودند که صحبت کنند و سردسته اشرار نیز ۲۴ ساعت وقت خواسته بود اما سردار نپذیرفت و گفته بود فقط تا غروب فرصت دارند.

این رزمنده بازنشسته در ادامه خاطره خود از این ماجرا عنوان داشت: زمانی نگذشت که از برجک نگهبانی با دوربین دیدیم که نیروهای گروگان‌گرفته شده در یک خط رأس جغرافیایی به خط شده و به سمت پایگاه آمدند، البته سردار هم سر قولش به آن‌ها ماند و با گروگان‌گیرها برخوردی نکرد.

پردل با بیان اینکه سردار در بازدیدی که از مرزهای شرقی داشت به منطقه شاهرخت هم آمد، اضافه کرد: آن روز همزمان شده بود با روز درگذشت پدر سردار احمدی که برای عرض تسلیت به همراه سردار سلیمانی به منزل آن‌ها رفتیم و شب در شاهرخت ماندیم، سردار در جمع مردم شاهرخت سخنرانی داشت و مردم استقبال زیادی کردند به طوری که از سه کیلومتری شاهرخت هم آمده بودند.

شهادت اجر زحمات و کارهای حاج قاسم سلیمانی بود

وی افزود: کمتر از شهادت برای سردار سلیمانی حیف بود و قطعاً اجر این همه زحمات جز شهادت چیزی نمی‌توانست باشد.

این رزمنده دفاع مقدس عنوان داشت: من هم صبح جمعه وقتی خبر شهادت ایشان را شنیدم ناراحت و شوکه شدم.

خاورمیانه دیگر جای امنی برای آمریکا نخواهد بود

پردل با بیان اینکه شهادت سردار باعث اتحادآفرینی خواهد بود، افزود: امروز هم شهادت سردار مثل زمانی که ایشان با حیات خود در جبهه بودند، مردم عراق را علیه آمریکا منسجم می‌کند و آمریکا باید بداند دیگر عراق و منطقه خاورمیانه جای امنی برایش نخواهد بود.

وی افزود: آمریکا بداند در ایران قاسم سلیمانی‌های زیادی هستند که با مشخص شدن جانشین ایشان «سردار قاآنی» نیز که یکی از پاسداران نمونه هستند، این موضوع آشکارتر شد.

سردار قاآنی سال‌ها در کنار سردار سلیمانی بوده است

این همرزم سردار گفت: «سردار قاآنی» جانشین سردار سلیمانی، در تمام این سال‌ها کنار سردار سلیمانی بودند و اگر نامی از ایشان نشنیدیم چون خودشان راضی نبودند که در جامعه مطرح شوند.

وی در رابطه با سردار قاآنی به بیان خاطره‌ای پرداخت و گفت: سردار قاآنی چنان اخلاص و سادگی داشتند که به خاطر دارم در یکی از جلساتی که در زاهدان داشتیم و تا شب ادامه داشت، به دلیل نبود امکانات برای خواب شب را در سوله‌ای بودیم که بعد از شام، همکاران به شوخی می‌گفتند سرداران چه شدند و به کجا رفتند؟

البته من می‌دانستم که آن‌ها هنوز جلسه دارند، چون دم در کنار کفش‌ها خوابیده بودم نیمه‌شب از برخورد چیزی به پایم بیدار شدم، سردار قاآنی بود که تنها یک پتو برداشته بود و پشت در خوابید که این رفتار ایشان برای همکاران درس بزرگی بود.

منبع : خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *